Książki dla niemowląt

2 lipca 2022 0 Comments

Książki są nieodzownym elementem wychowywania dzieci. To nie tylko skarbnica wiedzy o świecie i ludziach, ale także doskonałe wsparcie dla rozwoju umysłowego i emocjonalnego małego człowieka. W księgarniach znajdziemy pozycje dla dzieci dosłownie w każdym wieku, bo nawet dla noworodka. Warto po nie sięgać, by jak najwcześniej zaszczepić w dziecku zamiłowanie do książek.

Pierwsza książka dla dziecka

Dziecko zaraz po urodzeniu niewiele widzi. Jednak już po kilku tygodniach jest w stanie doskonale wyodrębniać kontrasty z obrazów, które ma przed sobą. Dlatego właśnie powstały książeczki kontrastowe. Wykonane są z trwałych, tekturowych kart, a na każdej z nich widnieje inna rzecz. Dla najmłodszych zazwyczaj są to figury geometryczne- czarne na białym tle. To naprawdę zaskakujące, z jakim zainteresowaniem maluch wodzi oczami po tak nieskomplikowanych przecież grafikach.

Dla dzieci, które mają dwa miesiące lub więcej, warto wybrać bardziej zaawansowane książki kontrastowe, na przykład z zarysami owoców, zwierząt lub elementami wyposażenia domowego. Mają one zazwyczaj wprowadzony także czerwony, a czasem i zielony kolor, ponieważ z czasem maluch rozróżnia coraz więcej barw.

książki do kupienia sensoryczne dla kilkumiesięcznych dzieci

Bardzo popularnymi książkami dla niemowląt są książki sensoryczne. Mogą być tekturowe albo wykonane z miękkich materiałów. Charakteryzują się zmienną strukturą, którą dzieci mogą dotykać. Sprawdzanie czy dany element jest śliski, szorstki czy włochaty, pozwala rozwijać zdolności sensoryczne. Dodatkowo łatwiej maluchowi jest skupić się na danej historyjce, która jest mu czytana, kiedy może przeżywać ją całym sobą i wszystkimi zmysłami.

Ciekawą opcją są książki sensoryczne wykonane z tkanin i filcu. Często zawierają elementy przyklejane na rzepy albo wsuwane do kieszonek, którymi maluch może manipulować. Ćwiczy w ten sposób koordynację wzrokowo ruchową oraz sprawność paluszków i dłoni.